Autor Wątek: dziwne pęcherzyki na skórze  (Przeczytany 6829 razy)

Offline kiki99

• Akitolubny :)
  • **
dziwne pęcherzyki na skórze
« dnia: Sierpień 07, 2011, 09:09:33 am »
Witam. Dziś zaobserwowałem, że moja 5 miesięczna Akita gryzie skórę w okolicach ud. Po rozchyleniu sierści zauważyłem, że skóra miejscami jest zaróżowiona a w sierści widnieją malutkie jakby strupki z zaschniętej ropki lub osocza a także znalazłem jedną ropną krostkę. Tych miejsc nie jest wiele i zlokalizowałem je narazie w przednich pachwinach oraz na pośladkach. Oczywiście po weekendzie wybieram się obowiązkowo do weterynarza. W międzyczasie chciałbym się Was spytać: Czy ktoś zna dobrego weterynarza w Poznaniu lub okolicach co zna się na chorobach skórnych? Czy może to być uczulenie na karmę? (od miesiąca stosuję Purina proplan z kurczakiem naprzemiennie z łososiem). Czy takie dolegliwosci pies moze miec przez to, że go w ostatnim miesiącu 2 razy wykąpałem i wysuszyłem jedynie ręcznikiem bez używania suszarki  tak więc piesek wilgotny łaził po domu? (użyłem jakiś drogi szampon Bayer dla szczeniaków) . Myślę, że tragedii jeszcze nie ma bo piesek drapie się bardzo rzadko i jak zwykle jest bardzo wesoły i nic poza tą nieszczęsną skórą nie wskazuje na to by był chory aczkolwiek ta skóra poważnie mnie zmartwiła :(

Offline Katka

• Całkiem Akitnięty :)
    • Koci Pazur
Odp: dziwne pęcherzyki na skórze
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 07, 2011, 09:51:12 am »
a jaki szampon??
Akity to wrażliwce....moje rude ma takie coś co jakiś czas...tzn chrostki wychodzą po wygryzaniu włąśnie. Mamy na pewno stwierdzone uczulenie na wszelkie krople przeciwpchelne...i tym samym uczulenie na ugryzienia właśnie takich paskudztw...poza tym Tano reaguje alerhicznie na wiekszość szamponów (nawet dla alergików). Ja zwykle takie miejsca smaruje kremem alantan...ładnie łagodzi....czasem czymś na ugryzienia...a czasem jak po kroplach niezbędny jest steryd....:(
pies może się też wydrapywać z powodu linienia....kiedy wychodzi mu podszerstek skóra naprawdę może swędzieć...moze to karma....powodów może byc sporo, w każdym razie opisane miejsce jest częstym na takie objawy bo jest ogólnie dostępne do wylizywania i wygryzania dla psa :P

Offline Darius

• Przyjaciel Fundacji
  • Cenne wartości są zwykle skomplikowane
    • Akita-Welt
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 07, 2011, 10:33:00 am »
Witam.

Tak jak Katka pisała, możliwości i przyczyn może być sporo, zasięgnięcie opinii doświadczonego lekarza weterynarii, który specjalizuje się w problemach dermatologicznych, jest konieczne. Karma została miesiąc temu zmieniona, to może być przyczyna. To psie dziecko ma dopiero pięć miesięcy, jest niezwykle delikatne i wrażliwe. Koniecznie sprawdzić skórę na wszystki możliwe rodzaje roztoczy, które aktualnie mają okres aktywności.

I jeszcze jedno, błagam, przestańcie kąpać Akity!!Wyjaśnienie tutaj do przeczytania:

http://www.awp.akita-world.de/index.php?topic=368.msg5252#msg5252

Kąpiele niszczą sierść, jej kapitalne własności a potem każdy ze dziwieniem strwirdza: "Patrz, co miesiąc kąpię psa a on ma coraz gorszą sierść i skórę!" Akit proszę nie kąpać. Nie kąpany Akita wcale nie ma żadnego nieprzyjemnego zapachu, jeśli mokry po deszczu tylko trochę. Ale po kąpieli też!

Serwus
Darius
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2011, 10:37:38 am wysłana przez Darius »
Darius

Be the kind of person your dog thinks you are

Offline Małgorzata

• Gabinet Weterynaryjny Małgorzaty Wojtas
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 07, 2011, 11:03:54 am »
wpis nie aktualny
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2012, 02:36:10 pm wysłana przez Małgorzata »

Offline Katka

• Koci Pazur
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 07, 2011, 11:29:57 am »
ja czasem kapie...1-4 razy do roku ;) ale tylko podwozie....które czasem jest w tak tragicznym stanie, ze sama woda nie starcza...a niestety mieszkam w bloku...

Offline Kacedy

• Administrator
  • Ratując jednego psa nie zmienisz świata, ale świat zmieni się dla tego jednego psa.
    • Strona Fundacji "Akity w Potrzebie"
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 07, 2011, 12:35:52 pm »
My mamy kąpiel raz w roku szarym mydłem. Odpukać- zero problemów skórno- sierściowych.

Takie krostki jakie opisujesz widziałam u swojej poprzedniej suni, która jak się później okazało była uczulona na ugryzienia pcheł. No cóż- zdarza się, że czasami się jakaś przyplącze :(.
Zatem - zanim do weta- przejrzałabym dokładnie futrzaka.

Offline kiki99

• **
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 07, 2011, 11:38:01 pm »
Bardzo Wam wszystkim dziekuje za odpowiedzi. Na stronie AWP znalazlem weterynarza wiec jutro bede działał ;) Od dziś odstawilem Purinę i dostawać będzie przez jakiś czas tylko gotowane piersi kurczaka z ryzem na ktorych od małego się chował ;) Akurat intensywne kąpiele zbiegły się w czasie z nową karmą więc karmę na wszelki wypadek choćby tymczasowo wyeliminuje. Apetyt młodemu dopisuje bo właśnie zjadł kurczaka z ryżem i prawie ... z miską ;) ps czy macie jakieś doświadczenie z Puriną Proplan?...czy komuś uczulała pieska?

Offline Małgorzata

« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 09, 2011, 06:35:05 am »
Wpis nie aktualny
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2012, 02:37:10 pm wysłana przez Małgorzata »

Offline kiki99

• **
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 14, 2011, 08:25:19 pm »
Witam wszystkich. Piesek był we wtorek u wterynarza a diagnoza była taka, jaką w tym temacie przedstawiła Pani Małgosia czyli trądzik młodzieńczy ;) Cieszę się że to tylko to ;) Przy okazji zrobiliśmy morfologię krwi i wszystko jest w normie ;) Piesek dostał Gammolen, Megavit i jeszcze cos tam generalnie na ladniejszą siersc i problemy skórne. Dodatkowo ze swojej strony ukróciłem mu podjadanie wszystkiego oprócz karmy a tą zmieniłem na Purine proplan z jagnięciną. Po tygodniu już widzę poprawę bo sierść zaczyna się błyszczeć i piesek mniej się drapie. Karmę dodaytkowo skrapiam mu oliwką z oliwek ;) Wszystko raczej idzie ku dobremu ;) Wszystkim serdecznie dziękuje za porady ;)

Offline Leisure

• **
  • Mam kota na punkcie..PSA :)
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 18, 2012, 01:14:11 pm »
Witam. Dziś zaobserwowałem, że moja 5 miesięczna Akita gryzie skórę w okolicach ud. Po rozchyleniu sierści zauważyłem, że skóra miejscami jest zaróżowiona a w sierści widnieją malutkie jakby strupki z zaschniętej ropki lub osocza a także znalazłem jedną ropną krostkę. Tych miejsc nie jest wiele i zlokalizowałem je narazie w przednich pachwinach oraz na pośladkach.
Nie wiem jak zacząc i co napisac na swoje usprawiedliwienie ale...przypadkiem trafiłam na ten watek i pomyślalam ze ktos pisze o moim psiaku..
Zaczne od poczatku..
Mój akitek ma 5,5 msc..od około tygodnia wyczułam na jego główce dokładnie takie-jak wyżej opisano-strupki..rozchyliłam sierść dostrzegłam zlepione kepki włosów i czerwone zgrubienia..wyglądają identycznie do opisanych wyzej- ale mój psiak ma je TYLKO na głowie...
Od razu poleciałam do weta..
Dostalismy antybiotyk...lekarka nie mogła sie wyznać co to moze byc..
Piesio sie drapie od poczatku dosyć mocno..pomyślałam ze to moze jakies uczulenie..

Nie wiem jak przyznac sie do tego co chce napisac bo wiem ze zostane mocno skrytykowana..jednak jestem na to przygotowana bo wiem jak wielki błąd zrobilam- PROSZE WAS TERAZ O WSPARCIE I POMOC...
A mianowicie..
Ja nie wiedziałam ze psów sie nie kapie..
jestem oczytana..wiem jakiego psa mam...czytałam o nim naorawde wiele..charatker..pochodzenie..zachowanie..potrzeby...zdrowie...
Nie wiem dlaczego ominęłam temat kapieli..pielegnacji-która wydała mi sie tak oczywista jak u człowieka..
Kochani..pomóżcie mi bo jestem zrozpaczona swoja głupota nieodpowiedzialnym zachowanie i tym jak bardzo mogłam zaszkodzic swojemu najukochańszemu przyjacielowi..
Ja...kąpałam go pratycznie co tydzien odkąd go mam ...
W ten oto sposób mój malusi kochany przyjaciel przeszedł ze mną okolo 8-miu kapieli do czasu az ja durnota zorientowalam sie ze moze cos robie nie tak...
Brak mi słow jak bardzo zaniedbałam ten temat..
Wiem ze prawdopodobnie pies te gózki ma od tego...nie wiem co dalej robic..jak odbudowac mu warstwe ochronną ktora prawdopodobnie całkowicie zaburzylam...
Spodziewam sie ostrej krytyki...wyzwisk..i tego ze połowe forum zatka ze wykąpałam akite...ale prosze WAS TYLKO O TO...kiedy emocje opadną PROSZE...zobaczcie we mnie osobe ktora chyli głowe z pokora przyznaje sie do błedu ZYCIA i błaga o pomoc..rade...pomóżcie mi wyleczyc mojego psa...
Przepraszałam go wczoraj pół nocy bo wiem jak go skrzywdziłam...wiem ze moze nie zasłużyłam na takiego psa bo okazało sie ze jestem nieodpowiedzialna i niedouczona..ale PROSZE...pomóżcie...
Nie zostawiajcie mnie i mojego akitka z tym samą...
Prosze o zrozumienie i...pomocną radę..... :'( :'( :'( :'( :'(

Offline Katka

• Koci Pazur
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 18, 2012, 01:35:49 pm »
ej no bez przesady...kąpiel śmiertelna dla psa nie jest...pytanie jakich specyfików używałaś....

Offline Małgorzata

« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 18, 2012, 01:49:46 pm »
Wpis nie aktualny
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2012, 02:38:48 pm wysłana przez Małgorzata »

Offline Darius

• Przyjaciel Fundacji
  • Cenne wartości są zwykle skomplikowane
    • Akita-Welt
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 18, 2012, 01:56:46 pm »
Hej Leisure,

nikt Ciebie tutaj nie zje, spoko ;)
Nie wiem, czy antybiotyk od poczatku ladowac to dobry pomysl. Nie wiesz, co to za bakterie, wiec na pewno dostalas antybiotyk o szerokim dzialaniu. I tym rownoczesnie wytluklas pozyteczne bakterie w przewodzie pokarmowym, te trzeba odbudowac.
Moim zdaniem - wet, pobrac probki , poslac do laboru na okreslenie co to za bakterie i w jakiej ilosci. Pamietaj, zakazenie bakteriami moze byc wtorne, a nie przyczyna. Wtedy zastosowac antybiotyk dostosowany wlsnie do bakterii.

Dalej - zastanawia mnie troche, ze chlopak ma te strupki tylko na glowie. To moze byc uczulenie na "cos", a co to jest, trzeba sprawdzic. Weterynarz moze zrobic testy alergiczne. Czesto nie daja one zadnego obrazu lub niejasny, jednak jest to mozliwosc, z ktorej nie zrezygnowalbym.

Dalej - sprawdzic, przemyslec, gdzie chlopak najczesciej lebek kladzie, czy jest czesto po lebku glaskany (czesciej niz inne partie ciala - uwaga, np. kremy do rak!). Jakie chemikalia sa uzywane w domu do utrzymania czystosci, na czym chlopiec spi, jak czesto i w czym jest to prane. Choc tutaj bardziej narazone bylyby np. uda. Ale on sie caly drapie jak piszesz, wiec trzeba przemyslec.
Sprawdzic na roztocza, poczytaj np. tutaj:
http://akity.pl/index.php?id=224

W dziale forum o zdrowiu jest duzo informacji, przejrzyj, sprawdz, co najbardziej pasuje do chlopaka. Zwroc uwage na posty Malgosi, on jako wet wie, o czym pisze.

Nie piszesz nic o karmieniu psa. Na wszelki wypadek nalezaloby to zanalizowac, alergie zywieniowe sa czeste. Jesli pies sie drapie "bez przyczyny", moze byc reakcja alergiczna na zywnosc.

Podawaj mu na razie tran, winien dostac kwasy nienasycone. To pomoze skorze sie odbudowac. Nie rob na szybko zadnych eksperymentow, przeczytaj te info, uspokoj sie i przemysl. Dwa-trzy dni nie graja roli, szybkimi akcjami mozesz bardziej zaszkodzic.
Niezwykle istotne jest odbudowanie systemu immunologicznego, to jest bardzo, bardzo istotne!

Jak masz pytania - pisz :)

Serwus

PS. Widze, ze Malgosia byla szybsza ode mnie:-)
Darius

Be the kind of person your dog thinks you are

Offline Leisure

• **
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 18, 2012, 02:15:12 pm »
...dziekuje za zrozumienie...

Uzywałam szamponu Boba Martina "Every Day Shampoo for puppies" spłukałam go porzadnie prysznicem osuszylam recznikiem...
Piesek jest na karmie Royala Canina dokarmiamy piersią z kurczaka...i smakołykami do szkolenia  :-[
Od wczoraj dostaje antybiotyk przepisany przez weta na te zgrubienia -jest to -CEPHORUM 500mg- dwa razy dziennie...
Piesek wazy 24 kg...

Co do zgrubien...przejrzałam psa dokładnie...ma to tylko na głowie reszta ciała jest czysta--- są to takie jakby strupki- maja kolor ciemny szary /brazowy nie sa to włosy splatane poklejone i nie sa to włosy wyrastające z jednej cebulki...wyglada raczej jakby cos wlepiło mu sie pod sierśc tworząc te grudk (jak guma do żucia u czlowieka)i...sierśc w tym miejscu (tych miejsc jest okolo 6-ciu) jest jekby lekko przerzedzona bo włosy w tym miejscu nie wyrastaja z głowy a z tej grudki...
Gdy rozchylam sierśc pies próbuje lapką drapac sie w te miejsca widac ze go to swędzi nawet przy moim dotyku...

Pies sie drapie tez po innych czesciach ciała ale pomyslałam z to moze od tych cotygodniowych kąpieli bo przeszukałam go naprawde dokładnie i nie znalazlam (ani ja ani weterynarz) innych zmian..

Co do testu szkiełkowego...nie nosze okularów ale zrobiłam go cieniutkim kieliszkiem  :-[
Przejechałam po sierści kilkakrotnie i obawiam sie ze nie było widac śladów tłustych smug...

Dziekuje za szybką odpowiedz i...ze jestescie ze mną...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2012, 02:18:44 pm wysłana przez Leisure »

Offline Leisure

• **
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 18, 2012, 02:26:46 pm »
Dalej - sprawdzic, przemyslec, gdzie chlopak najczesciej lebek kladzie, czy jest czesto po lebku glaskany (czesciej niz inne partie ciala - uwaga, np. kremy do rak!). Jakie chemikalia sa uzywane w domu do utrzymania czystosci, na czym chlopiec spi, jak czesto i w czym jest to prane. Choc tutaj bardziej narazone bylyby np. uda. Ale on sie caly drapie jak piszesz, wiec trzeba przemyslec.

Piesio od poczatku praktycznie spi na tym samym posłaniu...uzywamy od poczatku tych samych proszkow do prania..srodkow czyszczacych -a grudki pojawiły sie nie wczesniej niz okolo tygodnia temu..
Krem do rąk uzywany jest tylko przeze mnie ale od wieków ten sam...myślę ze to jako przyczyna-też raczej odpada...

Psiak nie jest czesto głaskany po glowie-ostatnio nawet w ogóle (nie stanęły mu jeszcze uszy wiec unikamy przyklapywania ich rekami podczas głaskania) jest głaskany raczej po całym ciele... tułowiu brzuszku i pod bródką-co uwielbia  :)
Pies od samego początku jest na karmie Royal canin dla szczeniąt dużych ras..
Karma nie była zmieniana...

Używalismy tez preparatu do odpchlania Boba Martina wg zalecen co okolo raz w miesiącu wcierając mu go w podbródek-ostatni raz nakładalismy mu go juz po czasie, jak zauważyłam te zgrubienia na głowie...
Piesio był odrobaczony tabletkami...

Dodam że oprócz Akitki mamy dwa koty..-dachowca  i rasowego  Norwega Leśnego-obydwa kociaki maja z piesiem stycznosc i czesto zwierzaki śpia na tych samych miejscach co pies (dywan..kanapa...kojec) ale obydwa kotki póki co są niewychodzące wiec odpada przywleczenie czegos przez maluchów z dworu.

PS:

Dodam ze mieszkam w UK nie orientuje sie czy marki ktore wypisuje sa znane i dostepne na polskim rynku  :-[ :-[ :-[
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2012, 02:49:20 pm wysłana przez Leisure »